Eszterlánc

Eszterlánc
forgokep8
forgokep6
forgokep5
forgokep4
forgokep3
forgokep2
forgokep1
  • Kezdőlap
  • Magunkról
    • Eszterlánc Kulturális Egyesület
    • Eszterlánc néptánccsoport
    • Bóbita néptánccsoport
    • Százszorszép néptánccsoport
    • Tűzkerék néptánccsoport
    • Lármafa néptánccsoport
    • Aprókák néptánccsoport
    • Eszterlánc zenekar
  • Aktuális
    • Tagjaink
    • Próbák
  • Hírek
  • Sajtóvisszhang
  • Galéria
    • Fénykép galéria
    • Videó galéria
  • Kapcsolat
    • Elérhetőségek
    • 3,5%-os felajánlások
    • Partnereink és támogatóink

Keresés

Legközelebbi eseményeink

Legfrissebb hírek

  • Népviselet napja új köntösben
  • Népzeneoktatás az Eszterláncban
  • Örömünnep az Eszterláncban
  • Népművészet gyerekeknek
  • Kergessük el együtt a telet!
  • A Milleniumi templom bucsúünnepe

    2016-10-14

    Forrás: http://hetiujszo.ro/a-millenniumi-templom-bucsuunnepe-2/

     

    milleniumi-templombucsu“Kérjük a Szűzanyát, segítsen igazi közösséggé válni!”

    A temesvár-gyárvárosi Mil­len­niumi templom nem csupán impozáns mérete vagy gyönyörű belső díszítése révén vált ki cso­dálattal vegyes tiszteletet az oda betérőkből, a város magyar ajkú római katolikus közössége szá­má­ra külön üzenetet hordoz. Fel­építésének és felszentelésének kö­rülményei, a Szűzanyát, mint Magyarok Nagyasszonyát áb­rá­zoló főoltárkép méltán juttatja eszünkbe Vörösmarty Mihály sorait: “Ez, melyhez minden szent nevet. / Egy ezredév csa­tolt”. A templom alapkőle­téte­lére ugyanis a magyar honfog­la­lás ezeréves évfordulója alkal­má­ból (1896) került sor, főoltárát magyar szentjeink – István ki­rály, Imre herceg, László lovag­király – szobrai díszítik, amelyek a magyar nemzet ezeréves ke­resz­ténységére, Mária-tisztele­té­re utalnak. Így a templombúcsú is, amelyet egy, a Magyarok Nagy­asszonya ünnepéhez közel első vasárnapon, a hagyomány sze­rint október második vasár­napján tartja az egyházközség. Idén ez a két ünnep szinte egy­beesett, a templom felszen­telé­sének 115. évfordulójára október 9-én emlékezett ünnepi szent­mi­se keretében a helyi közösség. Excellenciás Roos Márton me­gyés püspök meghívására a bú­csús liturgiát Dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi főpásztor celebrálta.A szentmisén jelen volt Őszentsége Ioan Selejan te­mesvári ortodox érsek és bánsági metropolita, Excellenciás Lukijan Pantelic budai szerb or­to­dox püspök, a temesvári szerb ortodox egyházmegye admi­niszt­rátora, Kovács Zsombor evan­gélikus lelkipásztor, Gazda István, az Új Ezredév református gyülekezet lelkésze, valamint a te­mesvári egyházmegye több ró­mai katolikus lelkipásztora. Az ün­nepet megtisztelte jelenlétével Soltész Miklós, az Emberi Erő­források Minisztériumának egy­házi, nemzetiségi és civil tár­sa­dal­mi kapcsolatokért felelős ál­lamtitkára, Szász Jenő, a Nem­zet­stratégiai Kutatóintézet el­nö­ke, Molnár Zsolt parlamenti kép­viselő, Farkas Imre és Dan Diaconu temesvári alpolgár­mes­ter, Marossy Zoltán, a Temes Me­gyei Tanács osztályvezetője, Halász Ferenc, a Temes megyei RMDSZ elnöke, Tamás Péter, Ma­gyarország temesvári tisz­te­letbeli konzulja.
    Az ünnepi liturgia kezdetén a helyi közösség nevében ft. Kapor János plébános üdvözölte a ma­gas rangú vendégeket, az oltár­test­véreket és a templom pad­so­rait megtöltő híveket.
    Szentbeszédében dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi fő­pász­tor a magyar nép Mária-tisz­teletét és a hit közösséget meg­tartó erejét hangsúlyozta. – A Szűz­anyát a magyarok mellett más nemzetek is kiemelten tisz­telik. Amikor Őhozzá fohász­ko­dunk, kérjük, hogy segítsen min­ket igazi közösséggé válni. A kö­zösségre ugyanis jellemző, hogy annak tagjai egymást támogat­ják, szeretetben jó kapcsolatokat alakítanak ki egymással. És hogy miért tiszteljük még a Szűzanyát? Azért, mert nyitott szívvel fo­gad­ta Isten akaratát, és életében meg is valósította azt. Annak el­le­nére, hogy sokkal több szen­ve­dés­ben és küzdelemben volt ré­sze, mint másoknak, mégis Mag­ni­ficatot, dicsőítő hálaéneket éne­kelt Istennek, amiért Őt ki­vá­lasztotta, és eszközzé tette a meg­váltás művében – fogalmazott Excellenciás Kiss-Rigó László szeged-csanádi főpásztor.
    A szentmise zenei szolgálatát meghívottként a Bíró János kar­nagy vezette csíksomlyói kegy­templom énekkara végezte. Az előadásukban felcsendülő nép­éne­kek, valamint egyházi énekek nagyban emelték a szentmise ünnepélyességét.
    Az ünnepi liturgia végén ft. Kapor János helyi plébános lé­pett mikrofon elé, hogy a Te­mes­vári Polgármesteri Hivatal és Magyar Kormány képvise­lő­jének köszönetet mondjon az elmúlt években a Millenniumi templomnak és a helyi egyház­községnek nyújott támogatásért. – Az Emberi Erőforrások Mi­nisz­tériuma öt évvel ezelőtt meggyúj­tott bennünk egy szikrát, amelyet azóta sem hagy kialudni – mon­dotta ft. Kapor János plébános. Kijelentésére válaszolva Soltész Miklós államtitkár kiemelte: a Magyar Kormány örömmel se­gí­ti a temesvári magyar keresztény közösséget helyi értékeik megőr­zésére irányuló törekvéseiben. Az ünnephez kapcsolódóan pe­dig hozzáfűzte: Szent István ki­rálynak a halála előtt tett felaján­lását az eltelt évszázadok alatt több uralkodó is megismételte, a magyar millennium alkalmából, 1896-ban Vaszary Kolos bíboros, esztergomi érsek kérésére pedig XIII. Leó pápa külön ünnepet en­gedélyezett, a Magyarok Nagy­asszonya ünnepét. Az államtitkár beszédében Márton Áron püspök szavait idézte, amelyek, mint mondotta, erre a soknemzetiségű tájegységre különösen is ér­vé­nyesek: „Saját népük érdekét azok szolgálják jól, akik egy­más­ra nem öltögetik a rágalom és a lenézés fullánkjait, akik kijönnek a szomszéddal, a hivatali társsal, akik nem bántják azt, akinek más a vallása vagy más a nyelve”.
    A Millenniumi templom bú­csú­ünnepe egyben a Nemzet­stra­tégiai Kutatóintézet által alapí­tott Kárpát-haza Galéria Bol­dog­asszony vándorkiállí­tá­sá­nak hi­va­talos megnyitója is volt. Mint azt Tóth Norbert, a Forrás Mű­vészeti Intézet igaz­ga­tója, a tár­lat kurátora beszé­dében elmon­dotta, a kiállítás a Kárpát-me­dence és a diaszpóra öt­venöt ki­emelkedő magyar mű­vészének Boldogasszony-ábrá­zo­lását mu­tatja be. Az alkotások mind­egyi­ke egyéni oldalról vi­lágítja meg a magyarság évez­redes Mária-tiszteletét.
    Szász Jenő, a Nemzet­stra­té­giai Kutatóintézet elnöke beszé­dében hangsúlyozta: szándékuk az, hogy minél több helyszínre el­­jusson a kiállítás a Kárpát-me­dencében és a szórványban élő magyar közösségekhez, ezzel is erősítve a magyarság össze­tarto­zását és szorgalmazva a nemzet megmaradásának zálogát jelentő kereszténység megtartását. – Ide, a temesvári Millenniumi temp­lomba hazaérkezett a Bol­dog­asszony kiállítás – fogal­ma­zott Szász Jenő elnök, ünnepi be­széde végén pedig meg­kö­szönte Excellenciás Roos Márton megyés püspöknek, hogy vállalta a kiállítás temes­vári védnökségét.
    Ezt követően Excellenciás Lukijan Pantelic budai szerb ortodox püspök, a temesvári szerb ortodox egyházmegye ad­minisztrátora üdvözölte magyar nyelven az ünneplő temesvár-gyárvárosi közösséget. Végül Őszentsége Ioan Selejan Bánság ortodox metropolitája méltatta a jelentős egyházi eseményt, ki­emelve a keresztény hit össze­fogó erejét. – A mai napon há­rom nemzet képviselői ün­ne­pelnek a Millenniumi templom­ban: magyarok, románok és szerbek. Ez azért történik így, mert mindannyian ugyanazt a személyt, a Boldogságos Szűz­anyát tiszteljük égi édesanyánk­ként. Kérjük Őt, oltalmazza or­szágainkat és népeinket, hogy ez a vidék soha ne a fegyverek sza­vától, hanem gyermekzsivajtól legyen hangos – mondotta Te­mesvár ortodox érseke, aki szent­beszéde végén az ünnep emlékére egy Szűz Máriát áb­rázoló festményt nyújott át Soltész Miklós államtitkárnak.
    A szentmise végén a pápai himnusz, nemzeti imánk és a szé­kely himnusz akkordjai csen­dültek fel.
    Az egyházi ünnepséget kö­ve­tően a templom előtti téren a temesvári Eszterlánc Kulturális Egyesület Eszterlánc és Száz­szorszép néptánccsoportja Tamási Emese, Pál Krisztina, Ozsváth Erika és Kele Lídia pedagógusok irányításával népi lakodalmas játékot és néptáncot mutatott be. A fiatalok előadását elismerő tapssal köszönték meg a jelenlévők.
    A Millenniumi templom fel­szentelésének idei, 115. évfor­du­lója ismét egybegyűjtötte a gyárvárosi egyházközségben élő híveket, továbbá mindazokat, akik osztozni kívántak az ünnep örömében, akik határon innen vagy túlról támogatásukkal bá­torítják, biztatják a szórványban évről évre fogyatkozó magyar közösséget.

    Sipos Enikő

    © 2014 Eszterlánc Egyesület
    webdesign by sandorosz
    A honlap létrehozását a Bethlen Gábor Alap támogatta