Forrás: https://hetiujszo.ro/szazotven-eszterlancszem/
Két pedagógus szerencsés találkozása is szerepet játszott abban, hogy az Eszterlánc Kulturális Egyesületet, ma már határainkon túl is jegyzett temesvári magyar néptáncegyüttesként tartják számon. Pál Krisztina, Temesvár 1-es számú általános iskolájának, a legendás „Piposnak” volt pedagógusa és Tamási Emese tanítónő, aki a 2000-es évek elején máig ható sikereket ért el a dettai fiatalok táncoktatásával, ma mindketten a Bartók Béla Elméleti Líceumban, a maguk köré kovácsolt csapat tagjaival együtt lankadatlan lendülettel törekszenek megszerettetni mindazt, ami népi hagyományaink kincsestárában fellelhető.
Tamási Emesével, az Eszterlánc Kulturális Egyesület elnökével a Szüreti vigalom címmel meghirdetett szüreti batyus táncház alkalmával beszélgettem.
A mai rendezvényünk egyike azoknak, amelyeket azért szervezünk, hogy táncosaink nemcsak a fellépéseik során, egyébként sok elégtételt nyújtó egy-egy 5-8 perces néptánc produkcióik révén járuljanak hozzá folklórkincseink ápolásához, hanem éljék meg ezeket a csodálatos hagyományokat ilyen kikapcsolódási, szórakozási alkalmakon is. Az évek során kialakult hagyományápoló rendezvényeink ősszel elkezdődnek a szüreti hagyományok bemutatásával, és folytatódnak a népszerű Családi nappal, az Eszterlánc gyermekjáték találkozóval és számos más hagyományossá vált rendezvénnyel. A Szüreti vigalom nemcsak a táncházból áll, több műsorból tevődik össze, de valamennyi a hagyományaink megismerését, ápolását célozza. Olyan dolgokat ismertetünk meg a mai, főleg városon élő gyermekekkel, amelyek elődeink mindennapjaihoz tartoztak, legyenek azok munkaeszközök, kézműves foglalkozások vagy éppenséggel játékkészítések. Például, hogy miként tudtak elődeink csutkából játékot készíteni. Ezeken a foglalkozásokon, csutkababát, -lovat készítünk velük, vagy diót törünk, kukoricát morzsolunk, szőlőt préselünk. Ugyanezt a célt szolgálja a most első alkalommal megszervezett néprajzi kiállítás is. Így a résztvevők a különböző vidék táncának bemutatása mellett megismerhetik az illető táj embereinek más sajátosságait is. Kiállításunkat tovább szeretnénk bővíteni, hogy a repertoárunkon szereplő valamennyi tájegység, például a Rábaköz, Kalotaszeg, Felcsík vagy a Mezőség hagyományos táncával együtt az ottani emberek szokásait, életmódját is megismertessük. Kiállításunkat a Játszóházba, sőt fellépéseink más színhelyeire is elvisszük, meggyőződésünk, hogy hagyományaink csak úgy élnek tovább, ha napi szinten megélve találkozunk velük.
Sokan kérdezhetik: mi a titka annak, hogy az Eszterlánc Egyesületben táncolók száma az együttes hosszú fennállása során sem csökken és, hogy a lelkesedés sem veszített lendületéből?
Mindenekelőtt azt emelném ki, hogy van egy jól összeforrott felnőtt csapatunk, amely főleg pedagógusokból áll, de a szülők is mellénk állnak, besegítenek a rendezvényeink szervezésében. Csak így lehet hosszú távon ekkora csoportot egyben tartani, hiszen ma is több mint százötvenen tácolnak az egyesület öt csoportjában, nevezetesen a Pál Krisztina, Palkó Margit, Kovács Etelka Bea, Szilágyi Borbála és jómagam által irányított Aprókák, Dobbantók, Lármatüzek, Százszorszép és Eszterlánc elnevezésű, korosztályok szerint szervezett tánccsoportokban.
A 2004-ben alakult és 2005-ben Eszterlánc névre keresztelt tánccsoport is abban a szerencsés helyzetben kezdhette meg és folytathatja ma is az autentikus folklórhagyományokra alapozott munkáját, hogy élvezheti a Szeged Táncegyüttes szakszerű irányítását.
Az Eszterlánc Kulturális Egyesület 2008 óta a Temesvár Municípiumi Művelődési Ház magyar tánccsoportjaként működik. Oktatónk pedig kezdetek óta – nagy-nagy szerencsénkre – Gombos András szegedi tanár úr. Az ő szakmai segítsége, valamint a magyarországi Csoóri Sándor és a Bethlen Gábor Alap támogatása nélkül aligha beszélhetnénk ilyen sikerekről, de egyáltalán egyesületünk életben tartásáról, hiszen rengeteg pénzbe kerül ennyi gyermek számára a népviselet biztosítása. Mindehhez mi azzal járulhatunk hozzá, hogy lehetőséget biztosítunk a néptánc iránt, szerencsére növekvő érdeklődésnek örvendő gyermekek és felnőttek számára szép hagyományaink ápolásában való részvételre. Táncosaink: a Bartók Béla Elméleti Líceum tanulói első osztályosaitól felnőtt korig. Mondhatjuk úgy is, hogy ehhez a mi szépszámú családunkhoz, az itt tanulók mellett hozzátartoznak olyanok is, akik már egyetemet végeztek vagy akiknek gyermekei is itt táncolnak, de olyanok is, akik román tannyelvű iskolát látogatnak.
Mindehhez hozzátennénk a Suttyomba zenekarral való gyümölcsöző együttműködést, amelynek muzsikusai, az Eszterlánc Egyesület mellett alakult zenekar tagjait is irányítják. Minden támogatás mellett elvitathatatlan azoknak a pedagógusoknak az érdeme, akik mindig képesek feltöltődni a tanítványaik örömének láttán. Tamási Emese elmondta, hogy ez ösztönzi őket a fáradalmak legyőzésére, hogy kifogyhatatlan ötleteikkel olyan légkört teremtsenek, amelyben jól érzik magukat a tanítványaik, hogy minden előadás vagy más rendezvény után azt mondhassák: milyen jó volt a találkozó, ahol rábaközi vagy más táncot táncolva szórakoztak. Ennek eszközei a kirándulások, a táncházhoz hasonló tartalmas kikapcsolódások, szórakozások szervezése is.
Kívánjuk, hogy az Eszterlánc Kulturális Egyesület maradjon továbbra is a bánsági magyar hagyományőrző együttesek élvonalában.
Graur János